Ludzie o niskiej samoocenie są leniwi i apatyczni

Nie ja to wymyśliłam. Gdzieś przeczytałam. A że mnie ruszyło, to zaczęłam się nad tym stwierdzeniem zastanawiać.

Czy ja jestem leniwa i apatyczna? Myślę, że bardzo często. I jeszce częściej czuję się winna z tego powodu. Ogarniam dom, pracę i czwórkę dzieci. Często słyszę: jak ty dajesz radę? A ja w ogóle nie czuję się dzielna. Pracuję? Owszem, ale na nocki, na których najczęściej da się chwilę zdrzemnąć, zresztą zazwyczaj nie w pełnym wymiarze godzin. Dom? Owszem, ale nie jest zawsze posprzątany, a gotują często dzieci. Opieka nad dziećmi? Nie mam często siły ani ochoty na czytanie książeczek i kreatywne zabawy. Nie robię wszystkiego wystarczająco dobrze.

Zauważyłam, że chęć do robienia czegokolwiem jest ściśle związana z poziomem serotoniny, czyli po prostu z samopoczuciem. Im lepiej się czuję, tym więcej mam ochotę robić. Mam więcej energi i zapału.

A samopoczucie jest ściśle związane z poziomem samooceny. Jeśli czuję się gorzej, to automatycznie mam o sobie gorsze zdanie. Czuję się taaaka beznadziejna. I zaczyna brakować motywacji. Po co robić cokolwiek skoro i tak nic, co zrobię nie będzie extra? I tak nie będę idealną matką, bo na pewno coś zawalę. Po co szukać nowej, ciekawszej pracy, jesli i tak na pewno nie dam sobie w niej rady?

I tak spirala się nakręca. Czuję się beznadziejnie, więc coraz gorzej o sobie myślę. A jak gorzej myślę, to odechciewa się robić czegokolwiek. Lepiej po prostu nie robić nic…

A jak przerwać takie koło? Idealnego sposobu jeszcze nie znam:)

Czasem staram sie po prostu zmusić, żeby zacząć robić cokolwiek i poczuć satysfakcję, że jednak się udało. Małe kroczki. Czasem zakopuję się z książką i pozwalam na reset. Świat się nie zawali, jeśli będzie bałagan. Zawsze pomaga obecność bliskich osób, które powiedzą ci, że jesteś wspaniała i dajesz radę. Nawet jeśli w tym momencie w to nie wierzysz, to jednak coś tam zawsze dotrze.

Długofalowo kluczem jest praca nad poprawą własnej samooceny. Sposoby? Już wkrótce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *